ATAL S.A. Ogólnopolski Deweloper

Wiodący deweloper

ATAL S.A. jest wiodącym deweloperem pod względem liczby sprzedanych mieszkań oraz poziomu uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży. Działając od ponad trzech dekad, deweloper doskonale zna i rozumie realia funkcjonowania i potencjał polskiego rynku nieruchomości. Wieloletnie doświadczenie stwarza przewagę konkurencyjną pozwalającą na elastyczne planowanie, szybszą realizację projektów oraz wysoką marżowość inwestycji. ATAL S.A. wyróżnia zrozumienie potrzeb Klientów i realizacja projektów, które sprostają ich oczekiwaniom. Ponadto stabilna sytuacja finansowa i sprawne zarządzanie są gwarancją bezpieczeństwa zakupu.

Szeroka skala działań

Odpowiedni potencjał do wzrostu i większą niezależność od zmienności koniunktury na poszczególnych rynkach zapewnia deweloperowi skala działalności obejmująca siedem największych aglomeracji w kraju. Co istotne, wykorzystując potencjał własnej sieci sprzedaży, spółka notuje wysoką kontraktację na wszystkich lokalnych rynkach. Ponadto ATAL jest aktywny w trzech sektorach – mieszkaniowym, komercyjnym oraz w segmencie apartamentów inwestycyjnych – co pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów. W posiadaniu spółki jest duży i zdywersyfikowany bank ziemi, który zabezpiecza działalność na kolejne lata.

Własne wykonawstwo

Własny generalny wykonawca – ATAL Construction – zapewnia bezpieczeństwo, spełnienie wysokich standardów jakości, a także terminowość realizacji inwestycji. Ponadto ATAL stawia na długotrwałe relacje z zaufanymi partnerami biznesowymi, które mają przełożenie na zwiększenie skali działalności oraz minimalizują ryzyka.

Program wykończeniowy

ATAL wyróżnia autorski program wykończeń lokali ATAL Design, który gwarantuje wsparcie w dopasowaniu projektu mieszkania do indywidualnych potrzeb oraz umożliwia zakup lokalu wykończonego w standardzie „pod klucz”.

Zbigniew Juroszek

Zbigniew Juroszek

Prezes Zarządu

Biznesmen z doświadczeniem, założyciel i główny akcjonariusz działającej od 1990 roku grupy ATAL. Na początku swojej kariery Zbigniew Juroszek związany był z branżą odzieżowo-tekstylną. Kierowana przez niego firma ATAL była dostawcą materiałów dla najbardziej znanych polskich producentów odzieży. Do 2023r. był także współwłaścicielem spółki STS S.A. działającej w branży bukmacherskiej, a aktualnie za pośrednictwem swojej fundacji rodzinnej – jest udziałowcem w Entain CEE, do którego należy STS S.A.

Doskonałe umiejętności zarządcze zaowocowały nowymi inwestycjami firmy, tym razem w branży nieruchomości. Pierwsze inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych zostały zrealizowane w drugiej połowie lat 90. Z biegiem czasu Zbigniew Juroszek rozpoczął budowę kompleksów mieszkalnych we Wrocławiu, a w następnych latach osiedla firmy pojawiły się w pozostałych największych polskich miastach. Prezes
ATAL S.A. od kilkunastu lat obecny na liście 100 najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes i tygodnika Wprost. Interesuje się biznesem, sportem oraz sztuką.

Mateusz Bromboszcz

Mateusz Bromboszcz

Wiceprezes Zarządu

W Spółce odpowiada za zagadnienia związane z prawno-formalną stroną działalności Grupy ATAL S.A.

Doświadczenie zdobywał zajmując kierownicze stanowiska w kancelarii wyspecjalizowanej w zagadnieniach związanych z sektorem nieruchomości i budownictwa. Prawnik, będący doświadczonym praktykiem i specjalistą w branży nieruchomości. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Urszula Juroszek

Urszula Juroszek

Członek Zarządu ds. Kadrowo-Płacowych

Od niemal samego początku swojej kariery zawodowej związana była z tworzeniem, organizacją oraz bieżącym zarządzaniem przedsięwzięciami gospodarczymi wspólnie z Prezesem Zarządu
ATAL S.A. Panem Zbigniewem Juroszkiem.

Praca zawodowa koncentrowała się głównie w obszarach zarządzania sprzedażą, nadzorowania działalności administracyjnej i inwestycyjnej oraz organizacji, a w szczególności zarządzania obszarem kadrowym i płacowym. W ATAL S.A. Urszula Juroszek zatrudniona jest od 2012 roku na stanowisku Dyrektora Administracyjnego Kadr i Płac nadzorującego pion HR.

Andrzej Biedronka-Tetla

Andrzej Biedronka-Tetla

Członek Zarządu ds. Finansowych

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów, a także rachunkowości menedżerskiej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Posiada dyplom Executive MBA oraz Certificate in Business Accounting wydany przez The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA). Karierę zawodową rozpoczął w segmencie bankowości przedsiębiorstw na stanowiskach związanych z procesem oceny ryzyka kredytowego, a następnie restrukturyzacją należności zagrożonych. Pracował także na stanowiskach biznesowych związanych z klientem instytucjonalnym, jak również zarządzał wydziałem doradców klienta korporacyjnego. W 2017 roku Andrzej Biedronka-Tetla dołączył do Zespołu ATAL S.A., w którym jako prokurent pełnił funkcję Dyrektora ds. Korporacyjnych, a od 2018 roku Dyrektora Finansowego. W spółce odpowiada za aspekty finansowe i korporacyjne działalności Grupy, budżetowanie i kontroling oraz relacje inwestorskie.

Rada nadzorcza

Mateusz Juroszek

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Pan Mateusz Juroszek jest absolwentem Wydziału Zarządzania Strategicznego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Skończył studia na kierunku zarządzenie i marketing, specjalność zarządzanie strategiczne. Od 2012 roku jest Prezesem Zarządu STS SA. Pan Mateusz Juroszek od 2011 do 2019 roku pełnił również funkcję Wiceprezesa Zarządu ATAL S.A.

Maciej Fijak

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej (członek niezależny)

Absolwent kierunku Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posiada doświadczenie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw zdobyte w trakcie ponad 25 letniej pracy zawodowej, początkowo w bankowości przy współpracy i analizie przedsiębiorstw z różnych branż, a następnie pracy w działach finansowych firm z branży deweloperskiej (m.in. ATAL S.A. w latach 2010-2017) oraz produkcyjnej. Posiada również doświadczenie w obsłudze spółek publicznych oraz pracy w Radach Nadzorczych.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, Pan Maciej Fijak spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie 2.3.

Wiesław Smaza

Członek Rady Nadzorczej

Związany z ATAL od 2006 roku kolejno jako: członek Rady Nadzorczej (2006 – 2010), wiceprezes Zarządu (2010 - 2011), Prokurent (2011), Specjalista ds. Umów Deweloperskich (od 2014r. do 27.10.2017r.) oraz członek Rady Nadzorczej (od 2014r.). Wiesław Smaza był zatrudniony w Spółce na podstawie umowy
o pracę do dn. 27.10.2017r., lecz nie podlegał bezpośrednio członkom Zarządu. Posiada wykształcenie średnie.

Dawid Prysak

Członek Rady Nadzorczej (członek niezależny)

Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył studia na kierunku Ekonomia menadżerska. Posiada również dyplom ukończenia studiów MBA Finanse. Zatrudniony jest w STS S.A., od stycznia 2019 r. na stanowisku – Dyrektor Finansowy. Pan Dawid Prysak posiada wiedzę oraz doświadczenie zawodowe zdobyte
w pracy na stanowiskach związanych
z rachunkowością zarządczą.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, Pan Dawid Prysak spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie 2.3.

Elżbiera Spyra

Członek Rady Nadzorczej (członek niezależny)

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim
w Krakowie. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie
w obsłudze prawnej i korporacyjnej podmiotów gospodarczych z kapitałem polskim i zagranicznym,
a także spółek publicznych, które zdobyła w ramach praktyk zagranicznych oraz pracy w kancelariach
i spółkach. W ostatnich latach związana ze spółkami notowanymi na GPW z branży przemysłowej, deweloperskiej oraz bukmacherskiej. Posiada uprawnienia radcy prawnego oraz certyfikat Compliance Officer.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, Pani Elżbieta Spyra spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie 2.3.

Komitet Audytu Rady Nadzorczej

Dawid Prysak

Przewodniczący komitetu audytu (członek niezależny)

Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończył studia na kierunku Ekonomia menadżerska. Posiada również dyplom ukończenia studiów MBA Finanse. Od ponad trzech lat zatrudniony jest w STS S.A., od stycznia 2019 r. na stanowisku – Dyrektor Finansowy. Pan Dawid Prysak posiada wiedzę oraz doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowiskach związanych z rachunkowością zarządczą.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, Pan Dawid Prysak spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie 2.3.

Elżbiera Spyra

Członek komitetu audytu (członek niezależny)

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim
w Krakowie. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie
w obsłudze prawnej
i korporacyjnej podmiotów gospodarczych z kapitałem polskim i zagranicznym, a także spółek publicznych, które zdobyła w ramach praktyk zagranicznych oraz pracy w kancelariach i spółkach. W ostatnich latach związana ze spółkami notowanymi na GPW z branży przemysłowej, deweloperskiej oraz bukmacherskiej. Posiada uprawnienia radcy prawnego oraz certyfikat Compliance Officer.

Zgodnie z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW 2021, Pani Elżbieta Spyra spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie 2.3.

Wiesław Smaza

Członek komitetu audytu

Związany z ATAL od 2006 roku kolejno jako: członek Rady Nadzorczej (2006 – 2010), wiceprezes Zarządu (2010 - 2011), Prokurent (2011), Specjalista ds. Umów Deweloperskich (od 2014r. do 27.10.2017r.) oraz członek Rady Nadzorczej (od 2014r.). Wiesław Smaza był zatrudniony w Spółce na podstawie umowy
o pracę do dn. 27.10.2017r., lecz nie podlegał bezpośrednio członkom Zarządu. Posiada wykształcenie średnie.

Od ponad 30 lat budujemy dla Was

Grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa ATAL S.A.

Historia

Lokalizacje

Realizacja inwestycji w nowych lokalizacjach

Sprzedaż / Lokale w ofercie

Wysoki poziom sprzedaży mieszkań (2833) i wysoki poziom mieszkań w ofercie (4043)

Grunty

Rekordowy poziom wydatków na nowe grunty - 373 mln PLN.

Zyskowność

Rekordowy poziom zysku netto 368 mln PLN.

Sprzedaż

Rekordowa sprzedaż 4258 lokali.

Zyskowność

Rekordowy poziom zysku netto 331 mln PLN.

Wydania

Rekordowy wynik przekazań 3002 lokale.

Przychody

Rekordowy poziom przychodów Grupy 1167 mln PLN.

Sprzedaż

Rekordowa sprzedaż 3180 lokali.

Lokale w ofercie

Rekordowy poziom lokali w ofercie 4442.

Wydania

Rekordowy wynik przekazań 2678 lokali.

Dywidenda

Rekordowy poziom wypłaty dywidendy 181 mln PLN.

Sprzedaż

Rekordowa sprzedaż 2726 lokali.

Grunty

Rekordowy poziom wydatków na nowe grunty - 232 mln PLN.

Lokale w ofercie

Rekordowy poziom lokali w ofercie 2407.

Lokalizacje

Rozpoczęcie działalności na rynku trójmiejskim oraz poznańskim.

Sprzedaż

Rekordowa sprzedaż 1688 lokali.

Inne

Debiut na Rynku Głównym GPW.

Wydania

Rekordowy wynik przekazań 1655 lokali.

Przychody

Rekordowy poziom przychodów Grupy 507 mln PLN.

Sprzedaż

Rekordowa sprzedaż 1301 lokali.

Inne

Debiut na rynku obligacji GPW Catalyst.

Lokalizacje

Rozpoczęcie działalności na rynku warszawskim.

Inne

Powstanie programu wykończeń wnętrz ATAL Design.

Lokalizacje

Rozpoczęcie działalności na rynku krakowskim i łódzkim.

Inne

Założenie spółki akcyjnej ATAL S.A.

Lokalizacje

Rozpoczęcie działalności na rynku katowickim i wrocławskim.

Inne

Powstanie ATAL.

Strategia

WZROST WARTOŚCI SPÓŁKI

Jednym z głównych filarów przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii jest rentowny rozwój. Głównym celem jest maksymalizacja wartości spółki dla akcjonariuszy poprzez realizację projektów deweloperskich zapewniających wysoki poziom marży. Ponadto ATAL skupia się na umacnianiu wiodącej pozycji na rynku poprzez inwestycje w kolejne projekty.

DYWERSYFIKACJA GEOGRAFICZNA

ATAL przez lata organicznie budował oddziały w ośmiu największych aglomeracjach w kraju, z czego obecnie na wszystkich rynkach notuje bardzo dobre wyniki sprzedaży. Dywersyfikacja geograficzna stwarza potencjał do dalszego wzrostu, jednocześnie gwarantuje większą niezależność od koniunktury na lokalnych rynkach.

DZIAŁALNOŚĆ DEWELOPERSKA

Spółka koncentruje się na realizacji kompleksów mieszkaniowych położonych w atrakcyjnych lokalizacjach w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce. Są to zróżnicowane przedsięwzięcia, pozwalające dotrzeć do różnych grup odbiorców – poszukujących projektów z segmentu popularnego, jak i inwestycji o podwyższonym standardzie. Źródłem przychodów i zysków jest także realizacja inwestycji wielofunkcyjnych oraz komercyjnych – oferujących lokale inwestycyjne i biurowe. Oferta dewelopera obejmuje również autorski program wykończeń mieszkań „pod klucz” – ATAL Design.

UNIKATOWY MODEL BIZNESOWY

Model biznesowy ATAL minimalizuje udział pośredników bazując na własnym generalnym wykonawstwie oraz rozbudowanej strukturze wewnętrznej organizacji umożliwiającej kompleksową realizację i obsługę inwestycji – zaczynając od zakupu działek, poprzez prace projektowe, budowę, na sprzedaży kończąc. Wszystko to przyczynia się do osiągnięcia zakładanej rentowności, przy zachowaniu konkurencyjnego poziomu cen sprzedaży mieszkań oraz wysokiej jakości wykonania.

STABILNOŚĆ FINANSOWA

ATAL jako spółka notowana na warszawskiej giełdzie jest w pełni transparentna. Dobrą kondycję i stabilność finansową firmy potwierdzają cyklicznie publikowane raporty. Filarem strategii biznesowej jest dywersyfikacja źródeł finansowania inwestycji, wykorzystywanie zarówno środków bankowych, jak i środków z rynku kapitałowego.

Mocne strony

wieloletnie doświadczenie w realizacji inwestycji deweloperskich

Największa firma deweloperska z polskim kapitałem

Wykwalifikowana kadra menedżerska i ponad 300 doświadczonych specjalistów

Rozbudowana struktura organizacji minimalizująca udział pośredników, bez udziału spółek celowych

Własne biuro projektowe współpracujące z renomowanymi pracowniami architektonicznymi

Wysoka kontraktacja na wszystkich siedmiu rynkach

Unikatowy program wykończeń mieszkań "pod klucz" ATAL Design

Silna pozycja finansowa wynikająca z wysokiego poziomu rentowności
i dywersyfikacji źródeł finansowania

Rozbudowany bank ziemi oraz przemyślana polityka zakupu gruntów